24 lata na rynku - zaufaj doświadczeniu!

 

 

 

Oferty nieruchomości
O firmie
Zakres usług
Informacje, porady
Kalkulator kosztów
Zgłoś ofertę
Linki
Kontakt
  

 

 

NIERUCHOMOŚCI - INFORMACJE, PORADY

 
 

Jak zweryfikować pośrednika?

 

Od stycznia 2002 roku na rynku mogą pracować jedynie pośrednicy licencjonowani czyli tacy, którzy w wyniku pozytywnie zaliczonych egzaminów i odbytych praktyk zdobyli odpowiednie uprawnienia zawodowe. Zanim powierzymy więc swoją - czasem życiową transakcję - wybranemu pośrednikowi powinniśmy zapytać go między innymi o:

-

wypełnienie podstawowych obowiązków

1.

Obowiązek posiadania licencji zawodowej (od dn.1.01.2002 r.)
- pamiętajmy - to nie biuro jest licencjonowane - w biurze powinien być zatrudniony pośrednik w obrocie nieruchomościami, który będzie prawnie odpowiedzialny za Państwa transakcję. Powinniście to Państwo mieć zapisane w umowie pośrednictwa. Każdy numer licencji możecie zweryfikować wchodząc na stronę Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości www.pfrn.pl. Znajduje się tam wyszukiwarka wszystkich nadanych uprawnień zawodowych

2.

Obowiązek ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej z tytułu wykonywania zawodu (od dn.1.01.2001 r.)

3.

Obowiązek zawierania umów z klientami w formie pisemnej (od dn.1.01.2001r.) - nakazuje to Ustawa o Gospodarce Nieruchomościami. Jeśli dzwoniący do Państwa pośrednik tego nie wymaga - pamiętajmy - popełnia on poważne wykroczenie. Odpowiedzmy więc sobie na pytanie - czy chciałbym powierzyć takiej osobie swoje mienie???

4.

Obowiązek zgłoszenia bazy danych osobowych do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych (od dn.30.09.1999 r.) - niezwykle istotna rzecz - przecież podajecie swoje dane osobowe, których przetwarzanie wymaga zgody GIODO, specjalnego zabezpieczenia.

-

przynależność do Stowarzyszenia

 

Przynależność do organizacji zawodowej nie jest obowiązkowa, ale ten, kto należy do stowarzyszenia, udowadnia że chce działać w grupie i gotów jest poddać się weryfikacji środowiska. Jest to istotne w przypadku, kiedy dochodzi do sporów między klientami a pośrednikami. Stowarzyszenie jest w stanie wyciągnąć konsekwencje w stosunku do niewłaściwie działającego pośrednika, o ile, należy do organizacji zawodowej. Aby zweryfikować przynależność pośrednika do jednego z Polskich Stowarzyszeń Pośredników w Obrocie Nieruchomościami można się zawsze z podanym stowarzyszeniem skontaktować lub sprawdzić na stronie www stowarzyszenia.

-

uczestnictwo w dodatkowych szkoleniach

 

Dodatkowo stowarzyszenia organizują liczne szkolenia podnoszące kwalifikacje pośredników. Pamiętajmy, ze pośrednicy mają obowiązek kształcenia ustawicznego. W każdym renomowanym biurze znajdziecie certyfikaty potwierdzające ilość przebytych szkoleń.

-

przynależność do Systemu MLS

 

Systemy MLS to najnowocześniejsze narzędzie na rynku dla pośredników nieruchomości jak i dla zwykłych obywateli. Są to sieci profesjonalnych biur pośrednictwa w obrocie nieruchomościami, które współpracują ze sobą przy sprzedaży, kupnie lub wynajmie nieruchomości. Współpraca odbywa się na ściśle określonych zasadach opracowanych przez lokalne stowarzyszenie pośredników w obrocie nieruchomościami. Z korzyścią dla klienta, System MLS narzuca uczestniczącym pośrednikom większy rygor działania jednocześnie dając zaawansowane narzędzia umożliwiające szybsze zawarcie transakcji oraz dostęp do dodatkowych informacji o rynku normalnie niedostępnych dla pośredników. Przynależność do Systemu MLS można również zweryfikować w lokalnym stowarzyszeniu lub poprosić o okazanie odpowiedniego certyfikatu.

   

Pracuj z najlepszymi.
Kiedy chodzi o transakcje nieruchomości,

każdy błąd może słono kosztować!

   
<< Powrót
   

Copyright © 2007-2014 Consulting Obsługa Nieruchomości